Blog
Czemu beton powinien być wodoszczelny?
Beton jest szeroko wykorzystywanym materiałem, który ma znaczenie w niemal każdych pracach budowlanych. Ciekawą propozycją jest beton wodoszczelny. Czym się on charakteryzuje? I gdzie jest stosowany? Temat ten omawiamy w naszym artykule.
Zalety wykonania badań gruntu pod dom jednorodzinny
Każde przedsięwzięcie budowlane wymaga starannego planowania, dopasowania się do obowiązujących przepisów, a także wzięcia pod uwagę wielu aspektów wpływających na bezpieczeństwo. Dobrym tego przykładem jest tworzenie domu jednorodzinnego i związane z tym badanie gruntu. Jakie są zalety takiego procesu? Temat ten omawiamy w naszym artykule.
Różnice między badaniem zagęszczenia płytą dynamiczną a płytą VSS
Badania geotechniczne gruntu to standardowa, ale ważna procedura, która powinna poprzedzać każdą budowę. Istnieje kilka metod, które pozwalają na osiągnięcie wiarygodnych efektów. Dwie główne to badanie zagęszczenia płytą dynamiczną oraz płytą VSS. Jakie są różnice pomiędzy tymi technikami?
O czym mówi wskaźnik zagęszczenia gruntu?
Luźno usypany grunt pod wpływem własnego ciężaru oraz oddziaływań wewnętrznych kolejnych usypywanych warstw, podlega procesowi naturalnego zagęszczenia. Proces ten wiąże się z osiadaniem podłoża oraz umieszczonych na nim konstrukcji. Aby tego uniknąć, już na wstępnym etapie prac przeprowadza się kontrolowane zagęszczenie gruntu, którego celem jest poprawa jego nośności i zmniejszenie odkształcalności.
Czemu kontrola betonu na placu budowy jest tak istotna?
Plac budowy jest miejscem, w którym nie ma miejsca na błędy. Jednym z kroków, które zawsze warto podjąć, jest badanie betonu. Dlaczego?
3 typy zanieczyszczeń występujących w kruszywach do betonu
Kruszywa do betonu, które można zakupić od różnych dostawców, różnią się przede wszystkim jakością. Na nią składa się czystość, od której zależy jakość i trwałość struktury oraz konstrukcji. Musi być najwyższa, bez dodatków rozmaitych składowych.
W jakim celu wykonuje się odwierty geotechniczne?
Obwiązujące aktualnie przepisy prawa wymagają, aby przeprowadzić badania geotechniczne, zanim rozpocznie się projekty budowlane. Polegają one na wykonaniu otworów badawczych, z których pobiera się próbki gruntu oraz wody. Dlaczego są one potrzebne i co mogą wykazać? Wyjaśniamy ten temat.
Co jest najczęstszą przyczyną powstawania osuwisk?
Gwałtownie przemieszczające się masy ziemne niszczą wszystko, co napotkają na swojej drodze. Takie zjawiska nazywamy osuwiskami. Jakie są ich przyczyny i czy można przewidzieć ich występowanie?